ANLO CONSTITUENCY PARLIAMENTARY RESULTS:
1. Prof Ahorlu….88
2. Sedina Tamakloe Ationu (Mrs.)..165
3. Kpogo….16
4. Kutor….96
5. Sefe…. 340
6. Demordzi….255
7. Rejected ballot…..1
Sissala East:
1. Dr. Sumaila Asuru.. 11
2. Adamu Yakubu..243
3. Bukari Bayorbor..65
4. Issah Mohammed Bataglia..376
5. Ibrahim Jamilatu..34
Sissala West:
1. Mumuni Hakeem Duwiejuah..235
2. Mary Hagbana Abu Nankpa…35
3. Mohammed Adams Sukparu…345
Lambussie:
1. Bom Dy-Yakka Kofi..119
2. Marcelinus Welber…185
3. Edward K Dery…331
Nandom:
1. Dr. Richard Kuu-ire( Unopposed)
Lawra:
1. Bede A. Ziedeng..371
2. Daniel Tigbee…316
Daffiama Bussie Issa:
1. Dr. Sabastian Sandaare( unopposed)
Jirapa
1. Bright Salia..146
2. Dr. Reagan Dipilah..17
3. Cletus Dapilah..429
4. Vitus Gbang…110
5. Richard Kuunaah..36
6. Dr. Bawaana Dakurah..256
Nadowli Kaleo:
1. Martin Lucas N. Kunbampuo..125
2. Romanus Gyang..52
3. Dr. Camynta Baezie..165
4. Tony Sumah…374
5. Vitalis Mwinyuri..07
6. Awudu Mumuni..07
7. Salifu Dumba..121
Wa West:
1. Joseph Yiele Chireh..317
2. Supt( Rtd) Peter Lanchene Toobu…755
Wa East:
1. Dr. Godfred Seidu Jasaw..546
2. Aminu Salifu..407
Wa Central:
1. Yakubu Duogo…287
2. Lawyer Iddrisu Wahid Bampuori…121
3. Dr. Khalid Sheriff..172
4. Dr. Rashid Hassan Pelpuo..789
WEIJA-GBAWE CONSTITUENCY
Cleland Ayaa Ayison- 576
Nii Sakaa Allotey – 295
Rejected ballot – 2
TOTAL VOTES CAST- 873
Spoilt
TEMA CENTRAL
Sedina Matawui – 249
Ebi Bright- 421
Carl Owuompesika- 111
Total number of vote cast- 781
Ada East and West Constituencies
Otuteye and Ghansa retained
Ada East:
Comfort Ghansa (MP). 519.Elected
Charles McCarthy. 288
Catherine Dzivenu. 67
Boye Doe Tetteh Brown. 7
Ada West:
Christian Korleteye Otuteye(MP) 406 Elected
Daniel Kesi Gbesy. ……. 299
4 spoilt ballots.
Ledzokuku Constituency
Benita Okitty Duah-812
Ben Ayiku- 960
Total Delegates-1778
Total Votes Cast- 1772
Rejected Ballots 6
Ningo Prampram NDC Results:
Total votes: 809
Rejected: 2
Sam George: 407
Michael Kwettey: 400
La Dade-Kotopon NDC Primaries certified results from EC:
1. Rita Odoley Sowah- 902
2. John Fifi Komey- 338
3. Harold Odartei- 65
4. Jake Adjei-Kwei- 136
Two spoilt ballots
Ablekuma West
Rev. Kweku Addo….724
Prince Derek Adjei…..244
Total votes cast….. 973
Rejected 5
Winner Rev Kweku Addo
Ketu South Results
Dzifah Gomashie -586, Fogah Nukunu -556
Nicholas Worclashie – 302
Joseph Nyavi – 2 94
Caroline Dukuh-Parker – 109
Rejected ballots – 5.
Lawra constituency:
Bede Ziedeng 379
Daniel Tigbee 316
North Tongu parliamentary election results are as follows:
1. Samuel Okudzeto Ablakwa *1043* votes representing 96.75%
2. William Mawuli Adado 35 votes representing 3.25%
Akatsi South constituency
Hon. Ahiafor 640
Mr.Nugblegah. 124
Hon. Asimenu 93
Mr. Kpormatsi 21
Buem Constituency:
Kofi Adams – 388
Adam Ibrahim Mumuni – 95
Daniel Adiepena – 9
Daniel Ashiamah – 280
Rejected ballots – 2
Total votes cast – 774
1.KK Aggrey =201
2.Felix Kwakye Ofosu=360
3.Francis Aduafo=118
4John Kwadjo Tawiah =20
Thomas Prepeh=35
Amos Arhin=20
Nana Ama Brown =327
Piou Essando=94
BIBIANI-ANHWIAWSO-BEKWAI CONSTITUENCY PARLIAMENTARY ELECTION RESULT
TOTAL VOTE CAST- 1352
REJECTED – 4
SUMMARY
1. STEPHEN BERNIE KINGSLY – 555
2. STEPHEN DONKOR – 792
Ningo Prampram NDC Results
Total votes: 809
Rejected: 2
Sam George: 407
Michael Kwettey: 400
Bunkpurugu
Abed Bandim is NDC’s candidate.
Here are the results:
1. Anthony Gingong *159*
2. Tahidu Jagong *136*
3. Dr. Benson Boikun *89*
4. Yandam Gbiarka Duut *50*
5. Abednego Bandim *176*
6. Alhassan Lambongang *4*
7. Hajia Maliga Bawah *15*
8. JY. Labik *71*
Rejected 4
ASIKUMA ODOBEN BRAKWA CONSTITUENCY C/R
Expected Vote: 1114
Vote Cast. 1086
Rejected. 4
Valid. 1082
1…Alhaji Ghansah 886 = 82%
2…Harry Yampson. 154 = 14%
3….Eric Tailor. 42 = 4%
Ejura/Sekyedumase constituency
Hon Muhammad Bawa (Incumbent) – 921
Hon Taufic Mudasir – 25
Hon Aboagye Peter – 108
Lambussie Constituency:
1.Eddy 331
2. Bom K Dy Yaka119
3.Welber 185
Rejected is 15
WEIJA-GBAWE Constituency
1. Cleland Ayaa Ayison 576
2. Nii Saka Allotey 295
Valid Votes cast: 871
Rejected Ballot: 2
Total Vote: 873
MADINA CONSTITUENCY
1. Faila 217
2. Hajia Rukaya 16
3LAWYER SOSU……..661
4. SIDII……………480